Czarny kolor w pokoju dziecka !?

Czarny kolor w pokoju dziecka !?

Dzieci nie mają skojarzeń. Same spontanicznie wybierają barwy, sprawiające im radość. Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka? Pozwólmy im najpierw poznać  je wszystkie.

Wiadomo, nie od dziś że kolory z otoczenia  wpływają w znacznym stopniu na nasze emocje, doznania,  i relacje z innymi. Obserwacje tych wpływów doczekały się wielu opracowań naukowych, dowodzących takich to czy innych oddziaływań poszczególnych kolorów na nasze decyzje, charaktery i komfort życia. Nie ulega więc wątpliwości, że dla  u dzieci (już tych kilkutygodniowych) kolor również jest jednym z ważnych narzędzi wychowania i stymulowania rozwoju. Ostatecznie wpływa na kreatywność, wrażliwość i zdolności dorastającego a wreszcie dorosłego człowieka.

Tak jak kształtujemy słuch muzyczny małych dzieci przez bodźce dźwiękowe ( zabawy ruchowe, piosenki, ćwiczenia rytmiczne), czy umiejętności motoryczne ( nauka chodzenia, gimnastyka, taniec) tak samo dając mu pierwsze zabawki i aranżując dla niego wnętrze serwujemy mu naukę o kolorach, stymulujemy jego rozwój i kształtujemy jego poczucie estetyki.

Jak zrobić to dobrze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie ma dwojga takich samych dzieci.

Osobiście w temacie koloru jestem zwolenniczką ogólnego minimalizmu rozumianego jako dominowanie neutralnej bazy z maksymalnie kilkoma mocnymi akcentami.  Ot kwestia gustu!  

Warto pomyśleć o zrównoważonych proporcjach i stworzeniu dziecku przestrzeni do samodzielnego budowania świata z kolorów. Nie wyłączając z niego żadnego z nich. A mam tu na myśli kolor czarny, nadal kontrowersyjny w kontekście dziecięcych wnętrz, ubrań i akcesoriów. Do dziś pamiętam jak tłumaczyłam się sąsiadce dlaczego kupiłam dziecku czarny wózek 😉  Dla niego zapewne najważniejsza była  jakość, czarny kolor był prezentem dla mnie.  Skojarzenia jakie przypisujemy kolorom są przecież totalnie społecznie nabyte i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Mhm…. Chociaż może Natalia dlatego dzisiaj tak lubi czarne kredki i ołówek ? 😉

Czarny kolor, mocny kontrast i odważny wzór nadają pomieszczeniu dla dzieci charakteru. Pod warunkiem, że zostaną umiejętnie dobrane i są dodatkiem do jasnego i przytulnego wnętrza. Bazą są kolory jasne (biele, kremy , szarości). Optycznie powiększają przestrzeń, dodają wnętrzu spokoju i czystości. I doskonale eksponują wszystkie inne barwy, które znajdą się w ich towarzystwie.  Łatwo też poddają się zmianom aranżacji. Wystarczy kilka drobnych kolorowych zmian, żeby przeobrazić całe wnętrze.

Spokojne, stonowane barwy we wnętrzu pozwalają w nim odpocząć a dzieciom ukształtować większą wrażliwość na kolory, które stopniowo coraz bardziej świadomie będzie wprowadzać do własnego świata. Dobrze jest  im w tym pomóc.

Czarna farba tablicowa nawet na sporej ścianie, czarne naklejki w kotki,  czarne wzory na tapecie,  ramki, grafiki czy drobne meble doskonale kontrastują w jasnym wnętrzu  i dodają mu wyrazistości. Często również dzięki nim wystrój pokoju dziecięcego komponuje się z pozostałymi pomieszczeniami w mieszkaniu, utrzymanymi w modnym dzisiaj stylu skandynawskim lub minimalistycznym.

Zgodnie z zasadą  ‚mniej znaczy więcej’ wszelki namiar i zbytnia różnorodność są raczej wrogiem harmonii w każdym wnętrzu. Uważam, że sprawdza się ona również jeśli chodzi i o wybór kolorów . Czarny w pokoju dziecięcym – zdecydowanie tak!

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *